گلدن نت پشتیبانی اینستاگرام پشتیبانی کانال تلگرام
آشنایی با حمله یا سکته قلبی | ایست قلبی | قلب | قلب و عروق | دکتر نادر انوشه

آشنایی با حمله یا سکته قلبی

گرفتگی رگ های قلب
گرفتگی رگ های قلب
فروردین ۶, ۱۳۹۷
بیماری قلبی در نوجوانان
بیماری قلبی در نوجوانان
فروردین ۱۸, ۱۳۹۷
آشنایی با حمله یا سکته قلبی

آشنایی با حمله یا سکته قلبی

به طور کلی میتوان گفت حمله قلبی یا Hearth Attack زمانی اتفاق خواهد افتاد که یک لخته خونی جریان خون عروق کرونر را قطع می کند. عروق کرونر رگهایی هستند که ماهیچه های قلب را تغذیه می کنند. در نتیجه زمانی که حمله قلبی رخ دهد جریان خون قطع شده و این امر باعث آسیب رساندن و یا نابود کردن بخشی از قلب خواهد بود.در این مقاله به آشنایی با حمله یا سکته قلبی میپردازیم

 

 

 

 

آشنایی با حمله یا سکته قلبی

خوشتبختانه درمان حمله قلبی در سالیان گذشته بسیار بهبود پیدا کرده است . اما از طرفی باید آگاه باشیم که حمله قلبی که به نام سکته قلبی نیز در بین عموم شناخته می شود، می تواند بسیارخطرناک باشد. شناخت علایم حمله قلبی ( سکته قلبی ) حیاتی بوده ، در زمانی که این علایم را حس کردید سریعا با اورژانس تماس گرفته و یا به یک پزشک متخصص قلب و عروق مراجعه فرمایید .

علایم حمله یا سکته قلبی

میتوان گفت علایم و نشانه های معمول این عارضه به شرح ذیل میباشد:
• در هنگام حمله قلبی فشار، سفتی و درد برروی قفسه سینه و یا دست ها بوده که به مرور زمان امکان دارد این درد به گردن، فک و یا پشت شما نیز برسد.
• در هنگام حمله قلبی فرد احساس سیری، تهوع، سوءهاضمه، سوزش معده و یا شکم درد خواهد داشت .
• تپش قلب ، سرفه ، تنگی نفس ، غش کردن در هنگام حمله قلبی ممکن است اتفاق بیافتد .
• عرق کردن و یا عرق سرد ، احساس اضطراب و یا احساس نابود شدن ، خستگی ، ناتوانی در خوابیدن ، سرگیجه و سبکی سر از دیگر علائمی میباشد که در هنگام حمله قلبی امکان دارد رخ دهد .

لازم به ذکر است که اکثر افرادی که دچار سکته قلبی شده اند، علائم مشابهی را مشاهده نخواهند کرد . به عبارت دیگر خیلی از حملات قلبی مشابه آنچه که در تلویزیون و یا فیلم می بینید، وحشتناک نیستند. بعضی از افراد در هنگام حمله قلبی علامتی حس نمی کنند، بعضی دیگر ناگهان دچار ایست قلبی می شوند. در نتیجه میتوان گفت شدت حمله قلبی در افراد مختلف متفاوت است.
حمله قلبی هر زمانی می تواند برای فرد رخ دهد، بعضی از حملات ناگهانی اند اما خیلی ها از ساعت ها و یا روزها قبل علایم هشدار دهنده سکته قلبی را حس می کنند. از اولین هشدارهای ابتلا به سکته قلبی آنژین می باشد. آنژین دردی است که با تقلا شروع شده و با استراحت آرام می شود. آنژین ناشی از کاهش موقت جریان خون به قلب می باشد.

در حین حمله قلبی، بسرعت عمل نمایید، خیلی از افراد مدتی طولانی قبل از مراجعه به اورژانس صبر می کنند، چرا که علامت ها و نشانه های سکته قلبی را حس نمی نمایند.
هنگام ابتلا به حمله قلبی یا همان سکته قلبی بهتر است موارد زیر را انجام دهید:
مراجعه به اورژانس : درصورتیکه دچار حمله یا سکته قلبی شدید، سریعا با اورژانس تماس بگیرید. اگر قادر به تماس با اورژانس نیستید از کسی بخواهید که شما را به بیمارستان برساند. تنها درصورتیکه هیچ راه دیگری نبود خود اقدام به رانندگی نمایید.
مصرف نیتروگلیسیرین تجویز شده : اگر پزشک شما نیتروگلیسیرین برایتان تجویز کرده، به همان صورت که تجویز شده برایتان تا زمانیکه اورژانس برسد مصرف نمایید.
درصورتیکه توصیه شده، آسپرین مصرف کنید : اگر نگران حمله قلبی خود هستید، جهت مصرف آسپرین با پزشک مشورت نمایید . مصرف آسپرین در حین حمله قلبی با رقیق کردن خون آسیب رسیده به قلب را کاهش می دهد. با اینحال ممکن است آسپرین با سایر داروهای شما تداخل داشته باشد و در حین حمله قلبی بدون مشورت با پزشک و یا پرسنل اورژانس اقدام به مصرف آن ننمایید. ابتدا با اورژانس تماس گرفته و سپس آسپرین مصرف کنید و تماس با اورژانس را بدلیل مصرف آسپرین به تعویق نیاندازید.

 

 

دکتر نادر انوشه
متخصص قلب و عروق

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *