گلدن نت پشتیبانی اینستاگرام پشتیبانی کانال تلگرام
آنژیوپلاستی یا استنت گذاری در قلب چیست | آنژیوپلاستی | استنت گذاری | دکتر نادر انوشه

آنژیوپلاستی یا استنت گذاری در قلب چیست

فشار خون بالا
فشار خون بالا
بهمن ۱۰, ۱۳۹۶
اکوکاردیوگرافی
اکوکاردیوگرافی
بهمن ۱۲, ۱۳۹۶
آنژیوپلاستی یا استنت گذاری در قلب چیست

آنژیوپلاستی یا استنت گذاری در قلب چیست

آنژیوپلاستی یا استنت گذاری در قلب چیست ؟ به روشی درمانی که طی آن شریان های انسداد یافته ی قلب بازگشایی می گردند، آنژیوپلاستی می گویند. در درمان نوعی بیماری قلبی به نام تصلب شرایین یا آترواسکلروزیس، که با تجمع پلاک های چربی در رگ های خونی قلب همراه است، آنژیوپلاستی کاربرد دارد. بعد از مصرف داروهای مشخص و حتی ایجاد تغییراتی در سبک و شیوه ی زندگی بیمار، در صورتی که بیمار تجربه حمله قلبی داشته باشد یا احساس درد در قفسه سینه اش افزایش یابد، تجویز پزشک معالج انجام این نوع از روش درمانی می باشد. در این مقاله سعی شده است تا شما عزیزان را درباره ی این روش درمانی آگاه سازیم و اطلاعات سودبخشی در این حوزه در اختیارتان قرار دهیم.

 

آنژیوپلاستی یا استنت گذاری در قلب چیست

 

از آنجایی آنژیوپلاستی برای همگان قابل استفاده نمی باشد، در مواردی که عضله ی قلب بیمار ضعیف بوده یا به بیماری های عروقی متعددی مبتلا باشد یا در صورتی که شریان اصلی که خون را به سمت چپ قلب همراهی می کند، تنگ باشد، پیشنهاد درمانی بهتر، جراحی بای پس شریان کرونر به جای آنژیوپلاستی خواهد بود. گزینش آنژیوپلاستی در برابر جراحی بای پس، تنها به میزان گستردگی بیماری قلبی و تمامی شرایط پزشکی وابسته خواهد بود.

شایع ترین خطرات آنژیوپلاستی

تنها با آنژوپلاستی و عدم جایگذاری استنت، تقریبا ۳۰ درصد از تنگی شریان ها مجددا روی می دهد. در نتیجه استنت با هدف کاهش تنگی مجدد جایگذاری می شود. حال اگر اسنت از نوع فلزی برهنه باشد، احتمال تنگی دوباره را حدودا ۲۰ درصد و نوع آغشته شده به داروی آن، شانس تنگی مجدد را ۱۰ درصد کاهش خواهد داد.

این احتمال وجود دارد که لخته های خون پس از جراحی در استنت تشکیل شوند. لخته ها با مسدود ساختن شریان ها مسبب سکته قلبی خواهند شد. اما طبق تجویز پزشک معالج و با مصرف منظم آسپرین، کلوپیدوگرل(پلاویکس)، پراسگول(افینت) یا داروهای مختلف دیگر از لخته شدن خون در استنت جلوگیری به عمل می آید. به هیچ عنوان توصیه نمی شود که بدون تجویز و دستور پزشک اقدام به قطع داروهای خود کنید.

امکان خونریزی در بعضی نقاط بدن با نشانه ی کبودی سیاه رنگ پوست آن نقطه وجود دارد. در پا(ران) و یا دست(باند) احتمال این خونریزی وجود خواهد داشت. به طور معمول این خونریزی ها در سطح ساده ایی ظاهر می شوند ولی در شرایط شدیدتر باید تزریق خون و یا عمل جراحی صورت بگیرد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره ی خطرات آنژیوپلاستی به مقالات بعدی ما مراجعه فرمایید.

 

دکتر نادر انوشه
متخصص قلب و عروق

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *