گلدن نت پشتیبانی اینستاگرام پشتیبانی کانال تلگرام
اثر قلیان بر قلب | قلب | سکته قلبی | ضربان قلب | چربی | دکتر نادر انوشه

اثر قلیان بر قلب

بیماری آمبولی
بیماری آمبولی
آبان ۱۲, ۱۳۹۷
علائم سکته قلبی در جوانان
علائم سکته قلبی در جوانان
دی ۱, ۱۳۹۷
اثر قلیان بر قلب

اثر قلیان بر قلب

قلب یکی از اصلی ترین و کلیدی ترین اعضای بدن است و برخی عوامل خطرناک بیرونی به صورت مستقیم و بسیار شدید بر روی سلامت آن تاثیر منفی خواهد گذاشت، قلیان به عنوان معضل بزرگ این سال ها، یکی از مضرترین عواملی ست که سلامت قلب را به شدت تحدید می کند، اثر قلیان بر قلب بر هیچ کس پوشیده نیست.
بسیاری از پزشکان با توجه به مضرات قلیان و تاثیر بسیار منفی آن بر قلب و بدن، در مقایسه ای درست و مهم با سیگار، ضررهای قلیان و دود آن را تقریبا ۶۰ برابر سیگار می دانند. این چنین خطر بزرگی حتما می تواند سلامت قلب به عنوان مرکز پمپاژ بدن را به مخاطره بیاندازد.

 

اثر قلیان بر قلب
با هر بار کشیدن قلیان به اندازۀ ۶۰ نخ سیگار، دود و مواد سمی وارد بدن خواهد شد. ادامۀ این روند، به تدریج اما با سرعتی بسیار زیاد سبب رسوب چربی های مضر در جدارۀ داخلی رگ های قلب خواهد شد. چنین مشکلی پس از ایجاد می تواند نارسایی قلبی، درد در قفسۀ سینه و بسیاری عوارض دیگر را در پی داشته باشد.
اثر قلیان بر قلب بسیار بیش از این موارد است. اگر استفاده از قلیان ادامه داشته باشد پس از تنگ شدن جدارۀ رگ ها، ممکن است لختۀ خود در آن به دام افتاده و نهایتا منجر به سکته های قلبی یا مغزی شود. در چنین شرایطی خطر مرگ بسیار بالاست.
همچنین ممکن است تنگ شدن رگ ها در هر نقطه ای از بدن نیز اتفاق بیفتد مثلا در پاها. در چنین شرایطی و مسدود شدن رگ های خون در پا، منجر به فساد و نابودی پا و نهایتا قطع آن خواهد شد.
علاوه بر اثر قلیان بر قلب به صورت مستقیم، می توان تاثیر غیرمستقیم آن بر قلب را نیز به این شکل عنوان کرد. مصرف مداوم قلیان می تواند موجب «برونشیت» یا همان تنگی کیسه های هوایی شود که در مراحل پیشرفته، ریه و سپس قلب را به صورت همزمان درگیر خواهد کرد که به شدت دردناک و دردسر زا خواهد بود. برونشیت می تواند نهایتا موجب نارسایی بطن چپ و درگیر کردن عروق قلبی شود. در چنین شرایطی، فرد مبتلا دچار تورم در دستها و پاها و همچنین کبودی و تیرگی پوست می شود.
به طور کل اثر قلیان بر قلب و مضرات آن به صورت کاملا رسمی و پزشکی اثبات شده است.

 

 

دکتر نادر انوشه
متخصص قلب و عروق

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *