گلدن نت پشتیبانی اینستاگرام پشتیبانی کانال تلگرام
افرادی که دائماً فکر می کنند بیمارند | وسواس فکری | بیماری پانیک | دکتر نادر انوشه

افرادی که دائماً فکر می کنند بیمارند

بیماری پانیک چیست؟
بیماری پانیک چیست؟
مرداد ۲۳, ۱۳۹۷
دلایل تپش قلب ناگهانی چیست؟
دلایل تپش قلب ناگهانی چیست؟
شهریور ۳, ۱۳۹۷
افرادی که دائماً فکر می کنند بیمارند

افرادی که دائماً فکر می کنند بیمارند

حتماً شما هم در طول زندگی خود با افرادی که دائماً فکر می کنند بیمارند برخورد داشته اید. این افراد کوچکترین نشانه و علامت در بدن خود را نشانه ای از بیماری می دانند. فقط کافی ست یک سردرد ساده به سراغشان بیاید، اینجاست که این افراد دست به کار شده و همین سردرد ساده را به بیماری های عجیب و غریب مانند بیماری های مغزی و … ربط می دهند!

 

افرادی که دائماً فکر می کنند بیمارند

 

این افراد هیچ وقت به یک قطعیت برای اینکه واقعاً هیچ بیماری خاصی ندارند نمی رسند و همیشه با خود می گویند: «بالاخره می فهمم دردم چیه!». این افراد نه تنها خودشان را بلکه حتی اطرافیان را به شدت خسته و آزرده می کنند چون دائماً در حال نالیدن و اظهار ناتوانی هستند و صبر و حوصلۀ اطرافیان را نیز سر خواهند برد.

هر روز از این مطب به آن مطب و از این متخصص به آن متخصص مراجعه می کنند تا بالاخره آن جوابی را که خودشان می خواهند بشنوند نه واقعیت را.

بیماری روانیِ Hypochondriasis و احساس دائمیِ بیمار بودن

واقعیت این است که این افراد دارای گروهی از اختلالات و بیماری های روانی به نام «اختلالات جسمانی شکل یا شبه جسمانی» هستند که هر کدام از آنها در موقع و شرایطی خاص آنها را به شدت می آزارد. اما یکی از مهم ترین آنها Hypochondriasis یا «اختلال خود بیمار انگاری» است که برخی افراد از آن به شدت رنج می برند.

افرادی که دائماً فکر می کنند بیمارند دچار همین بیماری و اختلال روانی هستند و باید در پی روشن کردن و تفهیم کردن آنها نسبت به این موضوع بود تا بتوانند دیدِ واقع بینانه تری نسبت به خود و بیماری ها داشته باشند.

البته گاهی اوقات برخی وسواس های ذهنی هم ایجاد چنین مشکلی خواهد کرد و افرادی که دائماً فکر می کنند بیمارند از این مسئله نیز متاثر خواهند شد. آنها باید با مشاوره با روانشناس و چندین جلسه سؤال و پاسخ های مستقیم و غیرمستقیم و واکاوی ذهنی، مطمئن شوند که هیچ بیماری جسمی خاصی ندارند و لزومی ندارد کوچک ترین مشکل بدنی را به مشکلات بزرگ و غیرقابل حل ربط دهند.

روانشناس ها بهترین یار و یاور این بیماران هستند و فقط آنها هستند که با کمک اطرافیان بیمار می توانند به صورت مستمر و پیگیرانه ای این مشکل را در شخص رفع نمایند.

افرادی که دائماً فکر می کنند بیمارند با چنین تصور ذهنی، هم جسم خود را به رنج و زحمت می اندازند و هم روان خود را، پس بهتر است با مشاوره ای دقیق به سمت حل مشکل خود حرکت نمایند

 

دکتر نادر انوشه
متخصص قلب و عروق

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *