گلدن نت پشتیبانی اینستاگرام پشتیبانی کانال تلگرام
اکوکاردیوگرافی | اکوی داپلر | اکوی دو بعدی | اکوکاردیوگرافی چیست | دکتر نادر انوشه

اکوکاردیوگرافی

آنژیوپلاستی یا استنت گذاری در قلب چیست
آنژیوپلاستی یا استنت گذاری در قلب چیست
بهمن ۱۱, ۱۳۹۶
آنژین قلبی
آنژین قلبی
بهمن ۱۴, ۱۳۹۶
اکوکاردیوگرافی

اکوکاردیوگرافی

اکوی قلب که با نام اکوکاردیوگرافی نیز آن را می شناسند یک روش گسترده و غیر تهاجمی است که در آن توسط امواج صوتی که هیچ ضرری برای انسان ندارد، تصویر اجزا قلب و میزان سرعت جریان خون تعیین می گردد. با استفاده از این روش می‌ توان نمای دقیقی از دیواره ‌های قلبی ، دریچه‌ ها، ابتدای سرخرگ های بزرگ را بدست آورد. غیر تهاجمی بودن این آزمون از امتیازهای ویژه آن به حساب می آید.

 

اکوکاردیوگرافی

 

اکوکاردیوگرافی چیست؟

اکوکاردیوگرافی طبق هدایت امواج صوتی آن هم با فرکانس بالا به قلب و دریافت پژواک آن توسط گیرنده خاصی می باشد. امواج صوتی ساده جهت تصویر برداری مورد استفاده قرار می‌ گیرند و هیچ گونه اشعه یا موج خطرناکی را به فرد انتقال نمی دهد.

اکوی دو بعدی

در این اکو تصویر دقیقی از آناتومی قلب به دست می آید. لازم به ذکر است که از این اکو بیشتر برای اندازه‌ گیری اندازه قلب و اجزا و میزان کارایی آن ها مورد استفاده قرار می ‌گیرد، همچنین می توان برای ارزیابی قدرت عضلانی قلب و به خصوص توانایی بطن چپ در بیرون راندن خون از قلب از این اکو استفاده کرد.

اکوی داپلر

نوعی دیگر از اکو وجود دارد که به آن داپلر می گویند، از این اکو جهت تشخیص و اندازه‌ گیری سرعت جریان خون در داخل قلب و عروق بزرگ استفاده می گردد. در اکو داپلر رنگی ، تصاویر رنگی به وجود می آیند که روش دقیقی برای ارزیابی ناهنجاری های مادرزادی قلبی و اختلالات دریچه ‌ای می باشد.

چه کسانی به اکوکاردیوگرافی نیاز دارند؟

در صورتی که شما عزیزان علائم و نشانه‌ های مشکلات و بیماری ‌های قلبی را دارید، پزشک به شما انجام اکوکاردیوگرافی را توصیه می کند. به عنوان مثال تنگی نفس و تورم در پاها از نشانه ‌های احتمالی نارسایی قلبی می باشد. این اکوی می‌ تواند به متخصصین قلب در تشخیص علت غیرطبیعی بودن صدای قلب کمک بسیاری کند.

اکوکاردیوگرافی از طریق مری

امکان دارد پزشک شما از طریق انجام اکوکاردیوگرافی استاندارد نتواند به آسانی رگ آئورت و دیگر قسمت‌های قلب را به وضوح مشاهده کند، به همین دلیل لازم است اکوکاردیوگرافی را از طریق مری انجام دهد.

 

 

دکتر نادر انوشه
متخصص قلب و عروق

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *