گلدن نت پشتیبانی اینستاگرام پشتیبانی کانال تلگرام
بازتوانی قلب | سکته قلبی | تپش قلب | بیماری قلبی | دکتر نادر انوشه

بازتوانی قلب

عوامل خطر قلب
عوامل خطر قلب
تیر ۳۰, ۱۳۹۷
بیماری پانیک چیست؟
بیماری پانیک چیست؟
مرداد ۲۳, ۱۳۹۷
بازتوانی قلب

بازتوانی قلب

درمان بیماری قلبی یک پروسه و مرحلۀ تقریباً طولانی مدت است که به عنوان مثال پس از جراحی قلب و ترخیص از بیمارستان بایستی ادامه داشته باشد تا بیماری به صورت کامل درمان شده و مجدداً بازگشت نداشته باشد. این پیگیری و مراحل درمانی بعد از عمل یا بعد از درمان در بیمارستان و ترخیص را بازتوانی قلب گویند. بیماری قلبی یک بیماری رفتاری ست و برای تکمیل روند درمان بیماری قلبی، باید بعد از ترخیص نیز کاملاً تحت مراقبت بوده تا عود مجدد بیماری قلبی، زحمت ها و هزینه ها را نابود نکند.

 

بازتوانی قلب

 

 

بازتوانی قلب اثرات بسیار مطلوبی روی بیمار قلبی خواهد داشت که با انجام و رعایت آنها، بسیاری از فواید نصیبِ بیمار خواهد شد. از مهم ترین تأثیرات بازتوانی می توان این موارد را نام برد:

کاهش یافتن مراجعه به پزشک متخصص و عدم بستری مجدد

قدرت یافتن قلب و جسم بیمار، برای انجام راحت و بی دردسر فعالیت های روزانه

افزایش یافتن توانایی و قدرت قلبی-ریوی که منجر به افزایش طول عمر خواهد شد

کاهش یافتن ناتوانی جسمی و همچنین استرس بیمار قلبی

کاهش یافتن احتمالِ فوتی بعد از عمل و یا بر اثر بیماری قلب

تکمیل درمان های اولیه بعد از بستری یا بعد از عمل در بیمارستان مانند؛ تپش قلب، بهبود زخم های بیمار، سوزش های سینه، تنگی نفس و…

 

بازتوانی قلب چرا ضروری ست؟

پاسخ این سؤال مشخص است. حتماً دیده اید بیمارانی را که با صرف وقت و هزینۀ گزاف، بیماری خود را درمان می کنند اما بعد از درمان، بلافاصله تمامی موارد مراقبتی و درمانی بعدی را پشت گوش انداخته، به این تصور که بهبود یافته اند. در بیماری قلبی نیز به همین صورت است. اگر بازتوانی قلب را پس از ترخیص از بیمارستان انجام ندهید، ممکن است تمامی عوارض و دردهای قبل از بستری شدن دوباره با همان شدت و بلکه این بار با شدت بسیار بیشتر بازگردد، که بازگشت و عودِ مجدد بیماری قلبی می تواند گاهی مهلک باشد. جدی گرفتن بازتوانی قلبی پس از ترخیص بیمار، یکی از مهم ترین موارد مراقبتی، حتی مهم تر از خودِ بستری شدن است تا بتوان بیماری را به صورت کامل درمان و نابود کرد.

بازتوانی قلب چه مدت طول می کشد؟

این دورۀ بازتوانی معمولاً حدود ۲۴ جلسه خواهد بود که در طول ۱ یا ۲ ماه انجام خواهد شد. پس از اینکه این مدت طی شد، بیمار بایستی به مدت ۱ سال، ماهی یک بار یا هر ۲ ماه یکبار به پزشک مراجعه نماید.

 

دکتر نادر انوشه
متخصص قلب و عروق

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *