گلدن نت پشتیبانی اینستاگرام پشتیبانی کانال تلگرام
تپش قلب | قلب | قلب انسان | دلایل تپش قلب | تپیدن قلب | دکتر نادر انوشه

تپش قلب

قلب انسان
قلب انسان
دی ۲۷, ۱۳۹۶
علائم بیماری های قلبی عروقی
علائم بیماری های قلبی عروقی
بهمن ۱, ۱۳۹۶
تپش قلب

تپش قلب

تپش قلب یکی از حالت ها و عکس العمل های بدن به برخی عوامل و تنش های درونی یا بیرونی ست. همیشه هم این تپش ها دلیل بر وجود بیماری نیست و می تواند به دلایل زودگذرِ مختلف ایجاد شود. به عنوان مثال پرخوری، حتماً قلب شما را دچار تپش های سنگین و نامنظم خواهد کرد و یا ناراحتی های معده که به صورت طولانی مدت ایجاد و درمان نشده باشند نیز ممکن است سبب تپش ناگهانی در قلب شما شوند که البته هر کدام از این عوامل اگر به صورت طولانی مدت ادامه داشته باشند حتماً منجر به ناراحتی قلبی خواهند شد.

 

 

تپش قلب

 

تجربه احساس تپیدن قلب با شدت زیاد و کوبنده، بیماری تپش قلب را برای فرد رقم می زند. تپش قلـب ناشی از مواردی مانند استرس، مصرف سیگار، ورزش، مصرف کافئین، مصرف دارو و در بعضی شرایط بر اثر بیماری های خاص، نباید باعث دلواپسی شود، اما در بعضی شرایط با ظهور بیماری آریتمی قلب باید تحت درمان قرار بگیرد. در تلاش هستیم در این مقاله اطلاعات سودبخشی در حوزه این بیماری به شما عزیزان ارائه دهیم.

 

قلب به عنوان مرکز پمپاژِ خون به تمام اعضای بدن باید بتواند با آرامش و به صورت منظم این فعالیت را انجام دهد. معمولاً تعداد زیادی از افراد حتی در طول عمر خود ۱ بار هم دچار بیماری قلبی نشده و به هیچ پزشکی مراجعه نمی کنند. این افراد همان هایی هستند که تا حد زیادی از عوامل بیماری زا که سبب تپش قلب و نهایتاً بیماری قلبی می شوند دوری می کنند. عواملی مانند سیگار کشیدن، پرخوری و بدخوری و… .

 

نشانه های تپش و ضربان شدید قلب ، نه تنها در قفسه سینه بلکه در گلو و گردن نیز احساس می شود. این شرایط ممکن است چه در حالت انجام فعالیت و چه به هنگام استراحت و یا نشستن و خوابیدن اتفاق بیافتند. در صورتی که به بیماری قلبی مبتلا هستید یا مکرراً به تپش قلب دچار می شوید، حتماً به متخصص قلب و عروق مراجعه نمایید. پیشنهاد طلایی ما به شما عزیزان تنظیم سلسله جلسات درمانی با رعایت فواصل زمانی مناسب، با دکتر نادر انوشه ، متخصص قلب و عروق، می باشد.

 

ایشان با تخصص و تجربۀ خود می توانند در تشخیص سریع و مطمئن بیماری شما و علل ایجاد آن، در کنارتان باشند و تا انتهای مسیر که همان کنترل و درمان بیماری است، با شما خواهند بود.

 

تپش قلب می تواند نشانه ای از بیماری قلبی باشد که گاهی با تپش کم یا زیاد شروع شده و نهایتاً به علائم خطرناکی می رسد که چنانچه دچار این شرایط شدید می بایستی سریعاً با اورژانس تماس بگیرید؛ توصیه می شود اگر احساس درد و ناراحتی در قفسه سینه، غش، تنگی شدید نفس و یا سرگیجه شدید، حتماً با اورژانس تماس بگیرید.

 

 

دلایل تپش قلب

 

تأثیرگذاری واکنش های عصبی مانند استرس و اضطراب و ترس بر روی قلب بسیار زیاد می باشد.

 

استفاده بیش از حد استاندارد از کافئین و نیکوتین در تپش قلـب اثر قابل توجهی خواهد گذاشت.

 

قند خون پائین و کم خونی در بعضی شرایط می توانند عامل تپش قلب باشند.

 

استعمال مواد مخدر هم چون آمفتامین ها و کوکائین نیز از جمله مواردی است که مسبب تپش قلـب می شوند.

 

بعضی از داروهای استنشاقی برای بیماری های آسم، به عنوان محرک برای تپش قلـب نیز محسوب می شوند.

 

در دوران قاعدگی و یائسگی و بارداری تغییرات هورمونی صورت می گیرند، که همین تغییرات در پیدایش تپش قلـب نیز تاثیرگذار می باشند. به منظور کسب اطلاعات بیشتر درباره ی جزئیات عوامل مؤثر در تپش قلب به سایر مقالات ما مراجعه نمایید.

 

گاهی ممکن است تصور نمایید تپش قلب به عنوان یک بیماری حاد در شما وجود دارد، اما بعد از مراجعه به پزشک و مشورت با او در صورتی که تشخیص بیماری تپش قلـب برای شما صورت نگرفت، برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری به موارد زیر توجه نمایید تا به صورت واقعی مبتلا به آن نشوید:

 

اگر به مصرف سیگار عادت دارید، سعی بر ترک یا کاهش مصرف آن کنید. در موارد حاد، می توانید جایگزین دیگری برای سیگار بیابید.

 

اگر مشاهده کردید که با مصرف دارویی خاص به تپش نامنظم قلـب دچار می شوید، با مشورت از دکتر خود جایگزین دیگری برای آن دارو پیدا کنید.

 

با فراهم آوردن لیستی از سبد غذایی و فعالیت های روزمره ی خود، مواردی که باعث تپش قلـبتان می شود، شناسایی نمایید.

 

دکتر نادر انوشه
متخصص قلب و عروق

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *