گلدن نت پشتیبانی اینستاگرام پشتیبانی کانال تلگرام
درد قلبی | نحوه تشخیص درد قلبی | منشاء درد قلبی | دکتر نادر انوشه

درد قلبی

نوار قلب دکتر نادر انوشه
نوار قلب
اسفند ۱۶, ۱۳۹۷
بیماری های قلبی خاموش دکتر نادر انوشه
بیماری های قلبی خاموش
اسفند ۲۵, ۱۳۹۷
درد قلبی دکتر نادر انوشه

درد قلبی

در این مقاله مطالبی در خصوص درد قلبی و تشخیص آن ارائه شده است. به دردهای ناشی از تنگی عروق کرونر، دردهای آنژینی گفته می شود. عروق کرونر همان عروق خون رسان به عضله قلب می باشد. امکان دارد درد قلبی عامل دیگری مثل التهاب جدار خارجی قلب داشته باشد.

 

درد قلبی دکتر نادر انوشه

 

دردهای کرونری دارای علائمی هستند. به عنوان نمونه زمان دویدن، بالا رفتن از پله ها، برداشتن اجسام سنگین وزن و یا راه رفتن با بار سنگین، شخص اغلب دردی در قسمت پشت جناغ احساس می کند.

دردهای کرونری ممکن است در جداره سمت راست یا چپ سینه نیز احساس شود. معمولاً این دردها مبهم می باشد و شخص قادر نیست موضعی را برای آن نشان دهد. معمولاً این افراد زمان شرح درد خود، بیان می دارند انگار سنگی را روی سینه اشان قرار داده اند که تا مدت ۲۰ دقیقه بعد به تدریج التیام می یابد.

نحوه تشخیص درد قلبی

آنچه اهمیت دارد، مدت، محل و دلایل ایجاد کننده درد می باشد. دردهای آنژینی با عصبانیت احساس می شود و امکان دارد به فک تحتانی، گلو و بین دو کتف منتقل شود. دردهای آنژینی با کاهش خون رسانی به عضله قلب روی می دهد و چنانچه این وضعیت تکرار شود و یا مدت آن نیز طولانی باشد، به سکته قلبی منجر خواهد شد.

لازم به ذکر است تشخیص این که درد قلبی مرتبط با کدام قسمت از بدن می باشد، بر عهده پزشک است. پزشکان از طریق روش های پاراکلینیکی همچون نوار قلب، آنژیوگرافی، تست ورزش و اکو به تشخیص قطعی خواهند رسید.

درد قلبی که در هنگام استراحت حس می شود و حالت سوزن سوزن شدن یا تیر کشیدن دارد، اسپاسم های عضلانی -عصبی می باشد. ولیکن تشخیص نوع درد تنها بر عهده پزشک معالج خواهد بود.

منشاء درد قلبی

هر درد قلبی منشاء کرونری ندارد؛ به عنوان نمونه، شلی مادرزادی دریچه میترال (پرولاپس میترال) نیز موجب ایجاد دردهای غیر آنژینی می شود. دردهای پرولاپس میترال بسیار رنج آور است، اما خطری ندارد. دردهای گوارشی نیز امکان دارد پشت جناغ احساس شود، ضمن اینکه اگر یک نقطه از قلب دچار درد شود و به دست چپ برسد و با تنفس حادتر شود، از نشانه های درد قلبی نمی باشد.

درد یک نشانه است

درد یک علامت و نشانه می باشد و بیماری تلقی نمی شود. شخصی که دچار درد قلبی می شود می بایست به پزشک رجوع نماید تا بعد از تشخیص قطعی برای درمان اقدام نماید.

برخی مواقع عنوان می شود که اشخاص دچار خستگی صبحگاهی قلب می باشند که این عبارت علمی نیست. این وضعیت در اثر خستگی روحی ایجاد می شود. احساس ضعف و بی حالی در صبحگاه، از علائم و نشانه های افسردگی است.

 

 

دکتر نادر انوشه
متخصص قلب و عروق

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *