گلدن نت پشتیبانی اینستاگرام پشتیبانی کانال تلگرام
در افراد سیگاری چه بیماری هایی شایع تر است | بیماری قلبی | ایست قلبی | دکتر نادر انوشه

در افراد سیگاری چه بیماری هایی شایع تر است

افسردگی و قلب
افسردگی و قلب
اردیبهشت ۳۱, ۱۳۹۷
قلب یا مغز، مسئله این است
قلب یا مغز، مسئله این است
خرداد ۲۱, ۱۳۹۷
در افراد سیگاری چه بیماری هایی شایع تر است

در افراد سیگاری چه بیماری هایی شایع تر است

سیگار شاید تنها کلمه ای باشد که می توان به جرات گفت تمامی مردمان جهان آن را شنیده اند. این شئ عجیب و بسیار خطرناک که جز بیماری و دردسر چیزی دیگری ندارد. افراد سیگاری نیز به خوبی با بسیاری از مشکلات و عوارض سیگار کشیدن آشنایی دارند و اگر اطلاعات آنها کامل نباشد، حداقل به طور کلی از مضر بودن آن مطلعند.در افراد سیگاری چه بیماری هایی شایع تر است

این شئ عجیب و مضر مشکلات بسیار زیادی را برای مصرف کنندگان خود به ارمغان می آورد. مشکلات و بیماری هایی که اگر بخواهیم تمامی آنها را لیست کنیم، شاید ماهها باید برای آن وقت صرف کرد.

 

 

در افراد سیگاری چه بیماری هایی شایع تر است

اما بیماری های شایع افراد سیگاری معمولاً از همان راه ورود دود به بدن آغاز می شود، یعنی دهان. همچنین تمامی اجزای داخلی و بیرونی دهان، مانند لب ها، دندان ها، زبان، لثه، حلق، لوزه ها، حنجره، بینی، گوش ها، پوست صورت، چشم ها، موها و خلاصه تمامی قسمت هایی که مستقیماً و غیر مستقیم با دود سیگار در ارتباطند، دچار بیماری های عجیب و غریب و گوناگون خواهند شد. سپس خون، استخوان ها، ناخن ها و تقریباً تمامی اعضای بدن یک سیگاری درگیر با عوارض مصرف سیگار خواهد شد.

در این مقاله سعی داریم شایع ترین بیماری های مرتبط با سیگار را عنوان و معرفی نماییم.

بیماری قلبی:

شاید اولین و مهم ترین عارضه ای که هر فرد سیگاری احتمال بیشتری برای ابتلا به آن دارد بیماری قلبی باشد. هر پک سیگار، هزاران نوع مادۀ سمی را از طریق ریه ها و جذب توسط خون، به سمت تمامی اعضای بدن هدایت می کند و شاید اولین ارگانی که طعم این سموم را به خوبی می چشد قلب باشد.

طبق آمار سازمان های پزشکی، تقریباً ۱ مرگ از هر ۵ مرگی که بر اثر حملۀ قلبی رخ می دهد بر اثر عوارض سیگار است. درمان نیز بسیار ساده و مشخص است: ترک سیگار.

سرطان ریه:

یکی دیگر از بدترین بیماریهایی که درصد ابتلای تمامی سیگاری ها به آن به شدت زیاد است، سرطان ریه می باشد. از بیماریهای شایع سیگاری ها می توان همین سرطان ریه را با اطمینان زیاد نام برد.

هر روز دود چندین نخ سیگار با آن حجم وحشتناک به سمت ریه ها هدایت می شود که اولین تأثیرش نابودی کامل پرزها و تاژک های داخل ریه است که وظیفه اش حساس بودن به هر شئ خارجی و بیرون راندن آن از ریه است که با دود سیگار به صورت کامل از بین رفته و ریه ها را به شدت مستعد تمامی بیماری های مربوطه و نهایتاً سرطان خواهد کرد.

 

 

دکتر نادر انوشه
متخصص قلب و عروق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *