گلدن نت پشتیبانی اینستاگرام پشتیبانی کانال تلگرام
روش تشخیص بیماری قلبی | بیماری های قلبی | سکته قلبی | بیماری قلبی در کودکان | دکتر نادر انوشه

روش تشخیص بیماری قلبی

روش درمان قلب
روش درمان قلب
تیر ۱۶, ۱۳۹۷
عوامل خطر قلب
عوامل خطر قلب
تیر ۳۰, ۱۳۹۷
روش تشخیص بیماری قلبی

روش تشخیص بیماری قلبی

قلب یکی از مهم ترین و تعیین کننده ترین اعضای بدن است که کوچک ترین اشکالی در آن می تواند عملکرد تمامی اعضای بدن را به شدت مختل نماید. این پمپ عضلانی بسیار قدرتمند که در طول عمر هر انسان میلیاردها بار می تپد و با هر تپش خون را به سمت اعضای بدن هدایت می کند، گاهی دچار دردها و بیماری هایی می شود. این بیماریها باید به درستی تشخیص داده شده تا بتوان به درستی آنها را درمان کرد. روش تشخیص بیماری قلبی در تعیین و مشخص شدن بیماریها بسیار مهم و حیاتی بوده، در نتیجه یک متخصص قلب و عروق سعی می کند از بهترین روش ها برای تشخیص انواع بیماری قلبی استفاده نماید.

 

روش تشخیص بیماری قلبی

امروزه با پیشرفت های خیره کننده در علم پزشکی، راه های متعدد و متنوعی برای تشخیص بیماری های قلبی به وجود آمده که می توان توسط آنها به خوبی درد را تشخیص داد. با هم چندین روش تشخیص بیماری قلبی را در زیر مرور می کنیم.

در حال حاضر از این ۸ روش بسیار تخصصی و مهم برای تشخیص بیماری قلبی استفاده می شود:

۱- اکوکاردیوگرافی

۲- آنژیوگرافی

۳- اسکن و تصویربرداری هسته ای از قلب

۴- تست ورزش یا تست استرس قلب

۵- نوار قلب یا الکتروکاردیوگرام

۶- هولتر مانیتورینگ

۷- سی تی آنژیوگرافی قلب

۸- بیوپسی یا بافت برداری و نمونه برداری از قلب

روش تشخیص بیماری قلبی در این ۸ شیوه خلاصه می شود. آزمایش هایی کاملاً بروز و پیشرفته با بالاترین سطح کیفی و استفاده از پیشرفته ترین دستگاه ها و ابزار.

امروزه در کشور ما تعداد بسیار زیادی از متخصصان قلب و عروق در همه جای کشور در حال خدمات دهی به هموطنان هستند و سالانه تعداد بسیار زیادی از بیماران قلبی-عروقی را مورد معاینه و درمان قرار می دهند.

روش تشخیص بیماری قلبی در درمان آن بسیار تأثیرگذار خواهد بود. مثلاً اگر گرفتن نوار قلب نتواند به خوبی درد بیمار را مشخص کند، در نتیجه نمی توان داروهای مناسب و نهایتاً درمان خوبی را انتظار داشت. پس روش و شیوه های تشخیص این بیماری در درمان آن بسیار تأثیرگذار است.

مثلاً دومین روش تشخیص بیماری قلبی یعنی «آنژیوگرافی» برای تشخیص بیماری «عروق کرونری» استفاده می شود. گاهی پلاک های خونی در داخل دیواره های عروق کرونری رسوب کرده و آن را تنگ می کند. در آنژیوگرافی مادۀ رنگی خاصی به درون رگها تزریق می شود که با تاباندن اشعۀ ایکس به آنها، گرفتگی در عروق را به خوبی نشان می دهد.

هر کدام از این روشها، راهی برای درمان بهتر و سریعتر بیماری های قلبی ست.

 

 

دکتر نادر انوشه
متخصص قلب و عروق

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *