گلدن نت پشتیبانی اینستاگرام پشتیبانی کانال تلگرام
روش های پیشگیری از واریس | عوامل بروز واریس | استفاده از جوراب واریس | دکتر نادر انوشه

روش های پیشگیری از واریس

سوراخ قلب دکتر نادر انوشه
سوراخ قلب
اسفند ۶, ۱۳۹۷
عارضه روماتیسم قلبی دکتر نادر انوشه
عارضه روماتیسم قلبی
اسفند ۱۴, ۱۳۹۷
روش های پیشگیری از واریس دکتر نادر انوشه

روش های پیشگیری از واریس

در این مقاله به بررسی روش های پیشگیری از واریس می پردازیم. به منظور پیشگیری از واریس پا ضروری است ابتدا از علل بروز این عارضه مطلع شویم. از جمله عوامل مؤثر در بروز واریس پا می توان مواردی نظیر سابقه خانوادگی، سن، افزایش وزن، بارداری، جنسیت و تغییرات هورمونی را ذکر نمود.

 

روش های پیشگیری از واریس دکتر نادر انوشه

 

ضمن اینکه مواردی از قبیل اقدامات پیشگیری از بارداری و ایستادن یا نشستن به مدت بسیار طولانی، خطر ابتلا به واریس پا را بیشتر می کند. عدم کنترل بعضی از این عوامل، احتمال بروز واریس پا را افزایش می دهد.

در صورت رعایت چندین نکات و تغییر شیوه زندگی می توان احتمال بروز واریس پا را کاهش داد و در صورت ابتلا، از علائم آن کاست.

شیوه های پیشگیری از واریس

ورزش کردن

از جمله روش های پیشگیری از واریس می توان به ورزش کردن و انجام تمرینات منظم اشاره نمود. مناسب ترین روش جهت تقویت عضلات پا، کنترل وزن، بهبود گردش خون و پیشگیری از واریس پا می باشد.

انجام تمریناتی همچون شنا، دوچرخه سواری، یوگا و دراز کشیدن و تکیه دادن پا به دیوار است که منجر به هدایت صحیح جریان خون به طرف قلب خواهد شد.

کاهش وزن

فشار حاصل از اضافه وزن از علل اساسی ابتلا به واریس پا است، در نتیجه اگر اضافه وزن دارید لازم است جهت کنترل و کاهش وزن خود اقدام نمایید تا از فشار بیش از اندازه وزن روی رگ های پا پیشگیری کنید.

پرهیز از پوشید لباس بسیار تنگ و کفش پاشنه بلند

استفاده از لباس های تنگ، میزان گردش خون در پاها و کشاله ران را کاهش می دهد. همچنین استفاده از کفش پاشنه بلند به مدت بسیار طولانی، احتمال ابتلا به واریس پا را افزایش خواهد داد. ضمن اینکه کفش تخت یا پاشنه کوتاه به منظور بهبود جریان خون مفید می باشد و قدرت عضلانی مچ پا را افزایش می دهد.

پرهیز از ایستادن یا نشستن طولانی مدت

ایستادن، بی حرکت بودن و نشستن برای مدت طولانی موجب کاهش و کند شدن گردش خون به طرف قلب می شود و زمینه را برای جمع شدن خون در رگ ها، درد و تورم مهیا می نماید.

پرهیز از مصرف سیگار

تحقیقات حاکی از این است که مصرف سیگار موجب افزایش خطر ابتلا به واریس پا می گردد. در نتیجه یکی از روش های پیشگیری از واریس اجتناب از مصرف سیگار می باشد.

استفاده از جوراب واریس

چنانچه در اثر علل بسیاری زمینه ابتلا به واریس پا را دارید یکی از روش های پیشگیری از واریس استفاده از جوراب های واریس می باشد. جوراب واریس موجب فشرده شدن پا می شود و دریچه رگ ها را در حالت مناسبی قرار داده تا رگ ها به طور صحیح کار خود را انجام دهند. در ضمن از جمع شدن خون، درد و تورم پیشگیری می نماید. جهت تعیین نوع جوراب واریس با درجه فشار مناسب بهتر است با پزشک معالج خود مشورت نمایید.

اجتناب از مصرف قرص های ضد بارداری

از جمله روش های پیشگیری از واریس اجتناب از مصرف قرص های ضد بارداری می باشد. این داروها دارای میزان بالای پروژسترون و استروژن هستند و خطر بروز واریس پا را بیشتر می کنند.

نشستن صحیح

زمان نشستن روی صندلی بهتر است صاف بنشینید و از انداختن پاها روی هم پرهیز نمایید چرا که انداختن پاها روی یکدیگر موجب کاهش گردش خون به طرف قلب و افزایش احتمال ابتلا به واریس پا می گردد.

رژیم غذایی سالم

یکی از روش های پیشگیری از واریس پیروی از یک برنامه غذایی مفید و سالم می باشد. توصیه می شود کربوهیدرات، چربی های سالم، پروتئین مورد نیاز، پتاسیم و فیبر را در برنامه غذایی خود بگنجانید.

از مصرف بیش از حد نمک اجتناب نمایید چرا که پرهیز از مصرف بیش از اندازه نمک احتمال تورم و احتباس آب در بدن را کاهش می دهد. یکی از روش های پیشگیری از واریس این اسن که از مصرف مواد غذایی حاوی کالری فراوان که ارزش غذایی بسیار کمی دارند پرهیز نمایید.

همچنین یکی دیگر از روش های پیشگیری از واریس این است که در طول روز آب مورد نیاز بدن خود را تأمین نمایید چرا که هیدراتاسیون به بهبود جریان خون کمک شایانی می کند.

 

دکتر نادر انوشه
متخصص قلب و عروق

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *