گلدن نت پشتیبانی اینستاگرام پشتیبانی کانال تلگرام
علت ایست قلبی | ایست قلبی | قلب انسان | بیماری قلبی | دکتر نادر انوشه

علت ایست قلبی

بیماری های قلبی عروقی
بیماری های قلبی عروقی
بهمن ۱۵, ۱۳۹۶
زمان مناسب برای مصرف آسپرین
زمان مناسب برای مصرف آسپرین
بهمن ۱۷, ۱۳۹۶
علت ایست قلبی

علت ایست قلبی

علت ایست قلبی : ایست قلبی به معنی توقف ناگهانی عملکرد قلب در یک فرد می باشد. این حالت عموما ناشی از اختلال الکتریکی در قلب است که موجب مختل شدن عمل پمپاژ آن و درنتیجه توقف جریان خون به سراسر بدن می گردد. ایست قلبی از موارد اورژانسی پزشکی می باشد که اگر بلافاصله درمان نشود، موجب مرگ ناگهانی فرد می‌ شود اما با مراقبت‌های پزشکی سریع و مناسب، امکان زنده ماندن فرد وجود دارد.

 

علت ایست قلبی

 

عوامل ایست قلبی

علت اصلی و مستقیم ایست قلبی عموما اختلال در ریتم قلب می باشد. در یک فردی که قلبی نرمال و سالم دارد احتمال بروز یک وضعیت پایدار ریتم نامنظم قلب وجود ندارد، این اتفاق زمانی رخ می دهد که عوامل محرک خارجی مثل شوک الکتریکی، استفاده از مواد مخدر، ضربه شدید به قفسه سینه و … وجود داشته باشد. عارضه خطرناک آریتمی اغلب در افرادی رخ می دهد که دارای سابقه بیماری قلبی هستند.

حمله قلبی: اگر یک حمله قلبی اتفاق بیافتد، می‌تواند منشا بروز فیبریلاسیون بطنی و ایست قلبی ناگهانی شود.

اسکار ناشی از یک حمله قلبی: قلبی که به هر دلیلی دچار اسکار یا بزرگ شدگی شده باشد، مستعد ابتلا به آریتمی بطنی خطرناک می باشد، بویژه در شش ماه نخست، بعد از بروز حمله قلبی، احتمال خطر ایست قلبی در بیماران مبتلا به بیماری قلبی آترواسکلروتیک، بالا می رود.

داروهای قلبی: تحت شرایط خاصی، داروهای متفاوت قلب می ‌تواند زمینه ساز آریتمی و در نهایت موجب ایست قلبی ناگهانی شوند.

ناهنجاری های عروقی: ناهنجاری‌های رگ‌های خونی مادرزادی، بخصوص در عروق کرونر و آئورت، کم پیش می آید عامل مرگ ناگهانی در قربانیان جوان شود.

استفاده تفریحی از مواد مخدر: در افراد بدون بیماری قلبی ارگانیک ، استفاده تفریحی از مواد مخدر باعث ایست قلبی ناگهانی می گردد.

بیماری عروق کرونر: بیشتر موارد ایست قلبی به افرادی مربوط است که مبتلا به بیماری عروق کرونر هستند.

بیماری‌های دریچه‌ای قلب: سوراخ شدن یا تنگی دریچه‌های قلب، قادر به کشیدگی یا ضخیم شدن دیواره قلب می شود.

بیماری‌های قلبی مادرزادی: دلیل بروز ایست قلبی ناگهانی در کودکان یا نوجوانان، امکان دارد یک بیماری قلبی باشد که از بدو تولد وجود داشته است.

اختلالات الکتریکی در قلب: در برخی از افراد، مشکل اصلی نه در عضلات است و نه در دریچه‌ های قلب، بلکه به سیستم الکتریکی قلب مرتبط می باشد.

 

 

دکتر نادر انوشه
متخصص قلب و عروق

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *