گلدن نت پشتیبانی اینستاگرام پشتیبانی کانال تلگرام
قلب انسان | قلب | محل قرار گیری قلب | عملکرد قلب | دکتر نادر انوشه

قلب انسان

تپش قلب
تپش قلب
دی ۲۸, ۱۳۹۶
قلب انسان

قلب انسان

قلب یا دل یک اندام ماهیچه ‌ای است که مسئول پمپ خون به شریان ‌ها توسط حرکات ضربان ‌دار متناوب می باشد و به این صورت خون را به تمامی نواحی بدن ارسال می ‌کند. قلب انسان به صورت میانگین حدود ۷۰ بار در دقیقه می ‌تپد، این ماهیچه در سمت چپ بدن در ناحیه ی سینه ای که به آن توراسیک می گویند، قراردارد، این اندام به گونه ‌ای قرار گرفته ‌است که رأس آن در سمت چپ و پایین قرار دارد و همواره بخشی از آن درحال فعالیت و بخشی دیگر در حال استراحت است. در هر بار ضربان، قلب به مدت ۰٫۴ ثانیه در حال استراحت است. بافت قلب نیز همانند دیگر بافت ‌های بدن نیاز به تغذیه دارد، این تغذیه برعهده‌ ی عروق کرونری قرار دارد.

 

قلب انسان

 

محل قرار گیری قلب

این عضو مخروطی شکل است که به‌ صورت کیسه ‌ای عضلانی تقریبا در مرکز فضای قفسه سینه، کمی متمایل به جلو و سمت چپ قراردارد به گونه ای که مابین ریه چپ و راست و متمایل به ریه چپ می ‌باشد. همین امر موجب شده است که شکل ریه ها با هم تفاوت داشته باشند. از آن ‌جایی که قلب اندامی بسیار حساس و حیاتی است به وسیله قفسه سینه محافظت می‌ شود. جالب است بدانید وزن قلب در آقایان ۳۰۰ و در خانم ها ۲۵۰ گرم است.

محل قرار گیری قلب در پشت استخوان جناغ سینه و میان غضروف‌ های دنده ‌های سوم تا ششم در سمت چپ قفسه سینه می ‌باشد.

یک دیواره عضلانی قلب انسان را به دو نیمه راست و چپ تقسیم می ‌کند که نیمه راست آن مربوط به خون سیاهرگی و نیمه چپ آن مربوط به خون سرخرگی می باشد. هر یک از این دو نیمه ها مجدداً توسط یک تیغه عضلانی افقی نازک ‌تر به دو حفره فرعی تقسیم می گردند.

به حفره‌های بالایی که کوچک ‌تر و نازک‌ تر هستند دهلیز می گویند که وظیفه دریافت کننده خون را به عهده دارند. حفره‌ های پایینی که بزرگ ‌تر و ضخیم‌ تر هستند بطن های قلبی می باشند که خون دریافتی را به دیگر اعضای بدن پمپ می کنند.

 

 

دکتر نادر انوشه
متخصص قلب و عروق

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *