گلدن نت پشتیبانی اینستاگرام پشتیبانی کانال تلگرام
قلب | ضربان قلب | سکته قلبی | استرس | تپش قلب | دکتر نادر انوشه

قلب

تفاوت درد معده و درد قلب چیست؟
تفاوت درد معده و درد قلب چیست؟
دی ۱۸, ۱۳۹۷
فیزیولوژی-و-آناتومی-قلب-دکتر نادر انوشه
فیزیولوژی و آناتومی قلب
بهمن ۴, ۱۳۹۷
قلب

قلب

قلب عضوی بسیار حساس و عضلانی ست که وظیفۀ پمپاژ خون به تمام بدن را بر عهده دارد. این عضو بسیار مهم در تمام طول عمر انسان در حال تپش و فعالیت است و حتی ۱ ثانیه هم استراحت ندارد. قلـب را باید در کنار مغز جزوِ مهم ترین اعضای بدن دانست. در مورد برخی اعضای بدن انسان مانند کلیه ها، چنانچه یک کلیه دچار مشکل شود می توان از کلیۀ دوم تا آخر عمر بدون هیچ شکلی استفاده کرد اما در مورد قلـب اینطور نیست.

 

قلب

علت نام گذاری این عضو عضله ای به این نام «قلـب» این است که با پمپاژ خون به تمام بدن و تصفیۀ بدن از سم و سموم و عاری شدن از هر گونه آلودگی، نوعی دگرگونی بسیار مثبت در تمامی اعضای بدن ایجاد می شود، به همین دلیل نام آن را «قلـب» یعنی «دگرگونی» نهادند.
بر خلاف تصور عامۀ مردم که محل قرارگیری قلب را سمت چپ قفسۀ سینه می دانند این عضو عضله ای پرکار، در وسط سینه و کمی به سمت چپ قرار دارد. قلـب در بین دو شش جای گرفته و تپش های مکرر و مداوم آن سبب تزریق خون به تمامی ارگان های بدن می شود.
تپش های مکرر قلب در دقیقه، حدوداً ۷۵ بار است، یعنی یک انسان بالغ می بایستی تپش قلبی در حدود ۷۵ ضربه در ۱ دقیقه داشته باشد. همچنین هر تپش چیزی در حدود ۸ دهم ثانیه طول خواهد کشید. با توجه به اینکه قلب یکی از پرکارترین و البته مقاوم ترین اعضای بدن است اما گاهی برخی فشارهای عصبی و روحی، می تواند به راحتی سلامتی این عضو مهم را به مخاطره بیاندازد. حتماً شما هم دیده اید افرادی را که بر اثر فشارهای عصبی دچار سکته های خفیف قلبی شده اند، این افراد در آن لحظه با ارسال پالس های عصبی بسیار زیاد به سمت قلـب سبب اختلال در عملکرد آن شده و نهایتاً عضوی که تمام طول عمر انسان می تواند بدون هیچ مشکلی کار کند، با یک فشار عصبی از هم می پاشد.

 

 

دکتر نادر انوشه
متخصص قلب و عروق

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *