گلدن نت پشتیبانی اینستاگرام پشتیبانی کانال تلگرام
مصرف آسپرین | حمله قلبی | لخته‌سازی پلاکت‌ها | قطع مصرف آسپرین | دکتر نادر انوشه

مصرف آسپرین

دکتر قلب در تهران دکتر نادر انوشه
دکتر قلب در تهران
بهمن ۸, ۱۳۹۷
سوراخ قلب دکتر نادر انوشه
سوراخ قلب
اسفند ۶, ۱۳۹۷
مصرف آسپرین دکتر نادر انوشه

مصرف آسپرین

مصرف آسپرین احتمال آسیب حمله قلبی را کمتر می کند؛ به همین علت پزشکان متخصص قلب و عروق توصیه می نمایند که چنانچه فردی علائم حمله قلبی را در خود مشاهده کند بعد از جویدن قرص آسپرین  با اورژانس تماس بگیرد. جویدن قرص آسپرین بیشتراز بلعیدن آن اثرگذار می باشد.

 

مصرف آسپرین دکتر نادر انوشه

 

بررسی ها حاکی از این است که این شیوه از لخته شدن خون پیشگیری می نماید و انسداد در عروق کرونر ایجاد نمی شود. این عمل به طور قابل ملاحضه ای از کمبود اکسیژن جلوگیری نموده و کمک شایانی به پیشگیری از سکته قلبی میکند.

مصرف هر روز آسپرین

پیش از اینکه اقدام به درمان روزانه با آسپیرین کنید؛ نخست لازم است با خطرات و مزایای آن آشنا شوید. درمان هر روز با مصرف آسپیرین امکان دارد خطر سکته و حمله قلبی را در شما بکاهد ولی برای همه افراد توصیه نمی شود.

تنها درصورتی که قبلاً دچار سکته یا حمله ‌قلبی شده اید یا در خطر آن قرار داشته باشید مصرف آسپرین هر روز برای شما مفید است. لازم به ذکر است این کار را بعد از مشورت با پزشک خود انجام دهید.

هرچند مصرف آسپیرین برخی اوقات جهت تسکین درد بدن، سردرد و تب برای اکثر افراد بزرگسال بلامانع می باشد ولی مصرف هر روز آن امکان دارد عوارض‌جانبی جدی همچون خونریزی داخلی به دنبال داشته باشد.

مصرف آسپیرین و پیشگیری از بروز سکته یا حمله قلبی

مصرف آسپیرین در عملکرد لخته‌سازی خون اثرگذار می باشد. زمانی که دچار خونریزی می شوید، سلول‌های لخته‌ساز خون شما که به آنها پلاکت‌ گفته می شود در جای زخم جمع می‌شوند.

این پلاکت‌ها با تجمعشان موجب می شوند روزنه رگ‌خونی که از آن خون می‌آید بسته شود و خونریزی قطع شود. ولی این لخته شدن ممکن است داخل رگ‌هایی که خون مغز یا قلبتان را تأمین می کند هم روی دهد.

در صورتی که رگ‌های خونیتان به دلیل تصلب ‌شریان باریک شده باشند (تشکیل  ته ‌نشین‌های چرب در رگ‌‌های خونی) امکان دارد یک ته‌نشین چرب در رگ شما بترکد. آنگاه به سرعت یک لخته خون ایجاد شده و رگ را می‌بندد.

این از جریان خون به طرف مغز یا قلب پیشگیری نموده و موجب حمله یا سکته ‌قلبی می‌شود. مصرف آسپیرین از عمل لخته‌سازی پلاکت‌ها می کاهد و از سکته یا حمله‌ قلبی پیشگیری می‌کند.

جالب است بدانید قطع مصرف روزانه آسپیرین می‌تواند اثرات برگشتی داشته باشد و خطر بروز سکته و حمله‌ قلبی را در شما افزایش دهد. چنانچه هر روز آسپیرین مصرف می کردید و اکنون قصد قطع مصرف آن را دارید، بسیار ضروری است که پیش از ایجاد هرگونه تغییر در نحوه مصرف آن پزشک خود را در جریان بگذارید. قطع ناگهانی مصرف آسپیرین ممکن است اثرات برگشتی داشته باشد و موجب لخته‌سازی خون شود.

 

دکتر نادر انوشه
متخصص قلب و عروق

فیزیولوژی و آناتومی قلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *