گلدن نت پشتیبانی اینستاگرام پشتیبانی کانال تلگرام
نارسایی میترال | بیماری های قلبی عروقی | علت نارسایی میترال | دکتر نادر انوشه

نارسایی میترال

نارسایی قلبی
نارسایی قلبی
بهمن ۲۵, ۱۳۹۶
تشخیص بیماری عروق کرونر
تشخیص بیماری عروق کرونر
بهمن ۲۹, ۱۳۹۶
نارسایی میترال

نارسایی میترال

نارسایی میترال ، نشت خون به عقب توسط دریچه میترال در زمان انقباض بطن چپ می ‏‌باشد. دریچه میترالی که نشت دارد اجازه می‏‌ دهد تا خون در هنگام انقباض در دو جهت جریان پیدا کند. مقداری از خون به همان صورت که باید از بطن توسط دریچه آئورت، جریان می‏‌ یابد و مقداری خون به درون دهلیز باز می‏‌ گردد.

 

نارسایی میترال

 

نارسایی دریچه میترال چیست؟

وظیفه چهار دریچه قلب ، هدایت جریان خون توسط قلب است. دریچه میترال یک دریچه یک ‏طرفه می باشد که دهلیز چپ، حفره‏ ای از قلب که خون را از ریه‌‏ ها دریافت می ‏‌کند را از بطن چپ، حفره‏ ای از قلب که خون غنی از اکسیژن را به بدن پمپ می ‏کند، جدا می کند.

هنگامی که بطن چپ فشرده می‌‏ گردد، دریچه میترال مسدود ‏‌می شود تا از برگشت خون به عقب و ورود مجدد به دهلیز چپ و بعد از آن به ریه‏‌ ها پیشگیری کند. زمانی که دو فلپ‏ یا لت ‏‌های دریچه میترال به خوبی مسدود نشوند، نارسایی دریچه میترال رخ می دهد.

علت‌ها و دلایل نارسایی دریچه‌ میترال

نارسایی دریچه میترال امکان دارد به صورت ناگهانی در نتیجه یک عفونت باکتریایی دریچه یا به دلیل آسیب به دریچه یا ساختارهای حمایتی آن، به وجود آید. دریچه یا ساختارهای حمایتی آن قادر هستند با یک حمله قلبی، بیماری عروق کرونر، ضعف در بافت‏‌ های این ساختارها آسیب ببیند.

با این وجود در اغلب موارد، نارسایی میترال در نتیجه زوال تدریجی دریچه یا بزرگ شدن بطن چپ، که دریچه از هم جدا کرده و از بسته‏ شدن کامل آن پیشگیری می کند، به آرامی پیشرفت می‏‌ کند. این بزرگ ‏‌شدن در اثر یک حمله قلبی یا اختلال دیگری که عضله قلب را ضعیف می ‏‌کند به وجود می آید.

تب روماتیسمی، یک بیماری در دوران کودکی است که در برخی مواقع بعد از گلودرد استرپتوکوکی درمان نشده یا مخملک اتفاق می افتد. این امر تا کنون به عنوان شایع ‌‏ترین علت نارسایی میترال شناخته شده است.

علائم و نشانه‌های نارسایی دریچه میترال

نارسایی خفیف میترال امکان دارد هیچ علامتی به همراه نداشته باشد. زمانی که نارسایی بیشتر است یا هنگامی که فیبریلاسیون دهلیزی وجود دارد، افراد امکان دارد تپش قلب یا تنگی نفس داشته باشند. افرادی که نارسایی قلب دارند امکان دارد با سرفه، تنگی نفس در حین فعالیت یا در حال استراحت،  ورم پاها روبه رو شوند.

 

 

دکتر نادر انوشه
متخصص قلب و عروق

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *