گلدن نت پشتیبانی اینستاگرام پشتیبانی کانال تلگرام
نوار قلب | آمادگی پیش از گرفتن نوار قلب | بررسی بیماری های ایسکمی قلب | دکتر نادر انوشه

نوار قلب

عارضه روماتیسم قلبی دکتر نادر انوشه
عارضه روماتیسم قلبی
اسفند ۱۴, ۱۳۹۷
درد قلبی دکتر نادر انوشه
درد قلبی
اسفند ۱۸, ۱۳۹۷
نوار قلب دکتر نادر انوشه

نوار قلب

نوار قلب یکی از راحت ترین و بی خطرترین روشی است که اطلاعاتی مهم در خصوص قلب انسان در اختیار پزشک قرار می‌دهد. این روش در بررسی سکته ها و دردهای قلبی کاربرد فراوانی دارد. ضمن اینکه در کلیه افرادی که مشکوک به اختلالات حاد قلبی هستند به عنوان اقدامی روتین انجام می شود.

 

نوار قلب دکتر نادر انوشه

 

آمادگی پیش از گرفتن نوار قلب

توصیه می شود فرد دچار اضطراب و استرس نشود و وعده غذایی سنگینی مصرف نکرده باشد. هوای اتاق گرفتن نوار قلب می بایست گرم باشد تا فردی دچار لرزش بدن نشود. به این دلیل که لرزش بدن در هر صورت اثرات منفی روی نوار قلب (در اصطلاح پارازیت ایجاد می شود.) خواهد داشت.

وجود موهای بلند روی سینه از گرفتن نوارهای مخصوص جلوی سینه جلوگیری نموده و کار را برای تکنسین مربوطه سخت می کند. به کارگیری از این روش هیچ عوارض و زیانی نداشته و هیچ گونه جریان الکتریسیته‌ یا برقی به بیمار القا نمی کند.

شیوه کار

شیوه کار به این شکل است که سیم های مربوطه توسط بادکش ها یا گیره های خاصی به بدن متصل می‌شوند. پس از تنظیم دستگاه ۱۲ لید قلبی و ۱ لید بلند از شخص گرفته خواهد شد.

اتصال صحیح کلیه سیم ها جهت گرفتن یک نوار قلب دقیق الزامی می باشد. همچنین مکان اتصال بادکش های جلوی قلبی بسیار مهم است و شخص لازم است آشنایی کامل با این کار داشته باشد.

توصیه می شود که بیمار لوازم فلزی خود مانند ساعت را در آورد. سیم های مرتبط با جلوی قلب از طریق بادکشهای مخصوص و یا ترتیب معینی از جلوی قلب تا پهلوی چپ به بیمار چسبانده می شود؛ آنگاه به طور دستی یا اتوماتیک دوازده نوع نوار متفاوت گرفته خواهد شد.

هر نوع سیم مخصوصی دریافت الکتریسیته را عهده دار هستند تا نهایتاً نمای کاملی از قلب گرفته شود. شش نوار اول عمل خطیر ثبت لیدهایی از پا و دست را انجام می دهند. و شش نوار دوم مرتبط با سیم های جلوی قلبی هستند. اغلب یک نوار از لید شماره دو بلندترگرفته می‌شود تا از سالم بودن ضربان قلب اطمینان حاصل شود.

کاربرد

نوار قلب دارای کاربردهای فراوانی است. ولی مهم ترین کاربرد آن در بررسی بیماری های ایسکمی قلب (مثل آنژین صدری و سکته قلبی) است. در این نوع بیماری ها نوار قلب دچار نوسانات و تغییراتی خواهد شد که حتی ممکن است شدت و محل سکته مشخص شود.

در اشخاصی که همه یا بخشی از قلبشان بزرگ شده نوار قلب کاربرد خواهد داشت. همچنین شناسایی و تشخیص دقیق بی‌نظمی قلبی یا آریتمی‌ها از موارد ضروری می باشد که فقط با انجام نوار قلب امکان پذیر خواهد بود.

در کل نمی توان این روش را به عنوان تنها ابزار تشخیص بیماری های قلبی مطرح نمود چرا که این روش دارای محدودیتهای خاصی می باشد. معمولاً پزشکان از روشهای معاینه یا آزمایشی دیگر هم کمک می گیرند، بنابراین انتخاب درست هر ابزار تشخیصی برای شناسایی هر بیماری قلبی بسیار ضروری است.

 

 

دکتر نادر انوشه
متخصص قلب و عروق

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *